Lot szybowcem – loty zapoznawcze

Aeroklub Lubelski w Radawcu zaprasza na loty zapoznawcze szybowcem.

lot szybowcem lublin
Zadzwoń do nas – Robert Nachajski – tel.: 795 453 441

Aeroklub Lubelski zaprasza wszystkich zainteresowanych szkoleniami lotniczymi, jak również tych, którzy ciekawi są podniebnego świata, na loty zapoznawcze szybowcowe i samolotowe. Polecamy również loty zapoznawcze jako niebanalny prezent, który może okazać się dobrym wstępem do lotniczej przygody.

Wolność i niczym nieskrępowana swoboda, szum wiatru i świat z perspektywy kilkuset metrów. W dole został pośpiech i zmartwienia dnia codziennego, tymczasem Ty bujasz w obłokach – dosłownie!

Jeżeli chcesz doświadczyć takich doznań, zapraszamy na lot zapoznawczy szybowcem. To jeden z najbezpieczniejszych typów statków powietrznych i zdecydowanie jedyny, który BEZ SILNIKA jest w stanie pokonać ponad 1000 km, wznieść się na wysokość, na której latają samoloty komunikacyjne i po starcie pozostawać w powietrzu nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin!

Zapoznawczy lot z jednym z naszych doświadczonych pilotów pozwoli Ci poczuć się niczym ptak, poczujesz emocje związane ze startem, swobodę lotu, unoszenie się „na skrzydłach wiatru”, a przy odrobinie szczęścia spotkasz się oko w oko z jednym z podniebnych przyjaciół szybowników – bocianem, myszołowem lub sokołem.

lot szybowcem

Loty tego typu wykonujemy korzystając z szybowców dwumiejscowych, normalnie służących do szkolenia młodych adeptów lotnictwa. Możesz więc poczuć się jak pełnoprawny uczestnik kursu. Przed lotem wyjaśniamy wszystkie zasady, omawiamy, co może nas czekać w poszczególnych fazach lotu, po czym zakładamy spadochron i zajmujemy miejsce w kabinie. Przed sobą mamy tablicę przyrządów i zestaw wszystkiego, co niezbędne do pilotowania szybowca. Po zakończeniu odprawy zamykamy kabinę i w górę!

W zależności od wariantu, na jaki się zdecydujesz, start będzie się odbywał przy pomocy tzw. wyciągarki lub samolotu holującego szybowiec na kilkudziesięciometrowej linie. W pierwszym przypadku czeka Cię doświadczenie przeciążenia jak w najlepszych sportowych samochodach, strome wznoszenie przez około pół minuty na wysokość kilkuset metrów i chwila bezwładności w momencie zwolnienia liny wyciągarki. Adrenalina skacze, serce bije, z ust wyrywa się okrzyk ekscytacji 😊 Start za samolotem to z kolei krótki lot na wysokości około metra nad ziemią z prędkością niemalże autostradową. Z samolotem łączy nas tylko lina. Jeżeli chcesz poznać odczucia, jakie towarzyszyły pilotom wczesnych samolotów wojskowych w walkach powietrznych, to szybowiec „siedzący na ogonie” holującego go samolotu daje takie właśnie wrażenie.

Kiedy latamy?

Latamy od wczesnej wiosny do późnej jesieni, od świtu do zmierzchu, a pogoda jest tu czynnikiem kluczowym. Decyzję o lotach podejmujemy na podstawie oceny prognoz i niekoniecznie ma tu znaczenie wiatr, choć oczywiści musi się on mieścić w dopuszczalnych wartościach. Oceniane jest zachmurzenie i w największym stopniu możliwość występowania opadów lub burz. Z użyciem “wyciągarki” startujemy, kiedy tylko podstawa chmur podniesie się powyżej granicy, do której dotrzemy przy starcie, nawet jeżeli całe niebo zakrywają chmury. Przy wzlocie za samolotem wybieramy dni, kiedy występuje tzw. “termika” – wznoszące prądy ciepłego powietrza, które pozwalają szybowcom na tak niesamowicie długie przeloty (1070 km to najdłuższy przelot wykonany w Polsce w 2020 roku!)

Lot Szybowcem Aeroklub Lubelski

Czy to może być niebezpieczne?

Powiedzieć „nie” byłoby mijaniem się z prawdą. Przestworza nie są naturalnym ośrodkiem życia człowieka, w związku z czym każdy sport lotniczy niesie z sobą ryzyko. Przepisy lotnicze i dobre zwyczaje, które praktykujemy mają za zadanie takie ryzyko zminimalizować. W każdym locie załoga wyposażona jest w spadochrony ratownicze, a sam szybowiec jest konstrukcją wytrzymałą, która nie spada z nieba. Nie ma również ryzyka awarii silnika 😉 Żeby dać pojęcie o sprawności tego typu statku powietrznego, wystarczy powiedzieć, że znajdując się na wysokości tysiąca metrów nad ziemią, jest on w stanie przelecieć około 30 km, czyli np. dolecieć do portu lotniczego w Świdniku (i to okrężną drogą) albo polecieć do Nałęczowa i wrócić!

Zapraszamy serdecznie! Być może taki lot otworzy przed Tobą całkiem nowy świat i stanie się początkiem przygody nieporównywalnej z niczym innym!

Loty szybowcowe odbywają się na szybowcu dwumiejscowym (Bocian lub Puchacz) z instruktorem.
Cena lotu uzależniona jest od rodzaju startu:

Loty szkolne zapoznawcze:
po kręgu – start za wyciągarką (do 10 minut)200 zł
po kręgu – start za samolotem (do 10 minut)300 zł
termiczny – start za samolotem (do 30 minut)350 zł
Hol szybowca za samolotem9 zł/min

Loty odbywają się na lotnisku w Radawcu, w zależności od warunków meteorologicznych i po indywidualnych ustaleniach z instruktorami.

Zadzwoń do nas – Robert Nachajski – tel.: 795 453 441

Skoki spadochronowe w tandemie oraz szkolenia 2024r.: tel. 885 324 444, 601 200 320

Loty szybowcowe zapoznawcze 2024r.: tel. 795 453 441, 603 563 064

Loty samolotowe zapoznawcze - uzgadnianie terminu: tel. 600 918 630 , 605 891 391