XXXV Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe – 2001 rok

Radawiec, 1.02.2001Załoga Lubelskiego Aeroklubu: Piotr Kozieja i Przemysław Berbeć na chwilę przed startem do pierwszej konkurencji Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych.
Na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu koło Lublina w dniach 1-4.02.2001 r. po raz 35. zainaugurowano zawody, w których udział zapowiedziało 30 załóg z 12 krajowych areoklubów.

Źródło: PAP Mirosław Trembecki

Inne reportaże

1.02.2001

Ponad 30 załóg z całej Polski m.in z Dęblina, Gdańska, Gliwic, Lublina, łodzi, Rzeszowa i Zamościa uczestniczy w Jubileuszowych 35 Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych. Eliminacje będą rozgrywane na lotnisku w podlubelskim Radawcu. Każdy team ma do pokonania około 2000 kilometrową trasę. Zawodnicy muszą wykazać w konkurencjach nawigacyjnych: regalarnosci lotu, poprawnego odszukiwania znaków na trasie oraz identyfikacji wyznaczonych na mapach obiektów. Ważny jest także…czas. Lot nie może trwać dłużej niż godzinę z kwadransem. Wielkie latanie nad Lubelszczyną potrwa do soboty. Tego dnia, po południu dowiemy się, która ekipa była najlepsza. W roku ubiegłym główną nagrodę Zawodów zdobyli piloci z Aeroklubu Łódzkiego: Ryszard Michalski i Jarosław Pawlak. Tytuł mistrzowski wywalczyli na Wildze 104. Uroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się o 9.30. Pierwsze loty natomiast wyznaczono pół godziny później.

Źródło: koziolek.pl – Archiwum

“Zasypało na biało”

01.02.2001

Na jubileuszowe XXXV Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe przyleciało do Radawca 29 załóg z całej Polski. Z powodu niesprzyjającej pogody uczestnicy rozegrali tylko jedną, za to najtrudniejszą konkurencję zawodów.
Do pokonania mieli ponad 120 km po łamanej trasie. Lecieli najpierw w kierunku Bychawy, później – Piask, Łęcznej i z powrotem do Radawca. Z nawigacją, mimo zmienionego przez opady śniegu krajobrazu, poradzili sobie nieźle. Gorzej było z odnajdywaniem obiektów ze zdjęć i znaków lotniczych, które z powodu śniegu stały się mało widoczne. Zwycięskiej załodze doliczono jednak tylko 154 punkty karne (następna miała ich 276, a ostatnia 2643).
Uczestnicy zawodów latali na Wilgach, Jakach i Gawronach bez nart; niezbyt gruba warstwa śniegu pozwalała im na lądowanie na kołach. Zwycięzcą zawodów znów został łodzianin Ryszard Michalski [..], zaś cztery kolejne miejsca (II-V) zajęli lublinianie: Marek Kalinowski, Andrzej Figiel, Sławomir Własiuk i Piotr Kozieja. Pierwsza załoga z Zamościa zajęła 11, ze Świdnika – 13, a z Dęblina – 19 miejsce.
– Cieszę się, że jedyne na świecie zimowe zawody samolotowe odbywają się właśnie na Lubelszczyźnie – mówił w sobotę, podczas uroczystości ich zakończenia, Arkadiusz Bratkowski, marszałek województwa lubelskiego. Piloci, dziękując organizatorom i licznym sponsorom (kopalnia ‘Bogdanka’, firma Żagiel i wielu innych) podkreślali, że znajdują tu klimat i serce dla swej działalności.
(zof)

Źródło: Dziennik Wschodni

Skoki spadochronowe w tandemie oraz szkolenia 2024r.: tel. 885 324 444, 601 200 320

Loty szybowcowe zapoznawcze 2024r.: tel. 795 453 441, 603 563 064