Sekcja Historyczna

Sekcja Historyczna wywodzi się z Klubu Seniorów Aeroklubu Lubelskiego. W szerokim zakresie realizuje statutowe zadania Aeroklubu w zakresie integracji środowiska i promocji tradycji lotniczych. Współpracuje z kilkunastoma  ośrodkami szkolnymi, oraz młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Lublinie.

Owocem współpracy są dziesiątki spotkań, wystaw i uroczystości, w których oficjalnie jest reprezentowany Aeroklub Lubelski. Staraniem Klubu Seniorów Lotnictwa, w ramach którego działa Sekcja Historyczna powstały tablice pamiątkowe zasłużonych lotników, związanych z Aeroklubem Lubelskim: Witolda Łokuciewskiego i Braci Żurakowskich. „Szybowniczka Świata”, jak określa się Pelagię Majewską, została upamiętniona dwiema tablicami: w Lublinie i w Mełgwi, gdzie się uczyła.

W Lublinie są ronda bohaterskiego pilota Eugeniusza Kasprzaka, oraz Pelagii Majewskiej. Na drodze do lotniska komunikacyjnego LUBLIN jedno z rond, na terenie gminy Mełgiew, też nosi imię Pelagii Majewskiej.

Początek naszego Aeroklubu dało Koło Miłośników Lotnictwa, dnia 15 sierpnia 1927 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia został ufundowany granitowy głaz, z nazwiskami założycieli Koła wyrytymi na marmurowej tablicy. Monument znajduje się przed Szkołą Podstawową nr 31 im. Lotników Polskich, wybudowaną na terenie przedwojennego lotniska pierwszej w niepodległej Polsce fabryki samolotów, w dzielnicy Bronowice.

Przeczytaj więcej w dziale Historia