W dniach 7-8.09.2019 na terenie lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu rozegrano zawody spadochronowew konkurencji indywidualnej o puchar Starosty Powiatu Lubelskiego. Zawody rozgrywanow ramach cyklicznej imprezy noszącej nazwę Antygrawitacja Radawca. Skoczkowie biorący udział w zawodach musieli posiadać umiejętności i odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego rodzaju skoków. Warunkiem uczestniczenia w zawodach dla zawodników krajowych było posiadanie ŚwiadectwaKwalifikacji minimum kategorii B, które wystawiane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego a dla zawodników z zagranicy licencji USPA kategorii B, które wystawiane jest przez Organizację Spadochronową Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Uczestnicy zawodów mogli wykonywać swoje skoki na spadochronach tzw. „szybkich” typu skrzydło z wyłączeniem spadochronów typowo celnościowych. Ze względu na różne rozmiary czasz spadochronowych na których zawodnicy wykonywali swoje lądowania wyniki pomiarów odległości były przeliczane przez zastosowanie tzw. współczynnika Wing-load. Współczynnik ten jest zależny od masy skoczka i wielkości czaszy spadochronu więc wszyscy zawodnicy wraz ze sprzętem i wyposażeniem byli indywidualnie ważeni przed rozpoczęciem konkurencji. Na terenie lotniska ułożono kwadrat o bokach 25 x 25m a w środku tego kwadratu koło o średnicy 1 m. Zadaniem zawodników było wylądowanie w tym kwadracie jak najbliżej a najlepiej w kole w środku tego kwadratu. Takie lądowanie uznawane było wtedy za udane. Od miejsca lądowania do obrzeża tego koła mierzona była odległość. W przypadku gdy skoczek wylądował poza wyznaczonym kwadratem lądowanie traktowane było jako nieudane. W zawodach udział wzięło 15 skoczkówa skoki wykonywane były z wysokości 1500m z samolotu AN-2. Wykonano dwie rundy skoków w których pierwsza była rundą kwalifikacyjną a druga rundą finałową. Dwie kolejki skoków rundy kwalifikacyjnej wyłoniło 12 skoczków, którzy awansowali do rundy finałowej. W rundzie finałowej przeprowadzono jeszcze 3 kolejki skoków, które wyłoniły zwycięzców współzawodnictwa. Wśród zawodników, którzy mieli wszystkie lądowania udane lub prawie wszystkie i osiągnęli najmniejsze odległości od koła znajdującego sięw środku kwadratu wyłoniono zwycięzców tych zawodów. Kolejność miejsc na podium ustaliła się następująco:

1.Włodzimierz Rogulski
2.Monika Kańczugowska
3.Artur Czyrkowski

 

Pozostałe miejsca zajęli:

4. Mirosław Skrzypiec

5. Tomasz Okal

6. Adam Kruszyński

7. Andrzej Staniak

8. Daniel Reszka

9. Piotr Czubak

10. Monika Sobiech

11. Emil Pietrzyk

12. Andrzej Maciejewski

13. Grzegorz Kusal

14. Paweł Pietras

15. Bartłomiej Kurek


Na scenie głównej tegorocznych Dożynek Wojewódzkich odbyła się Ceremonia wręczenia Pucharów ufundowanych przez Starostę Powiatu Lubelskiego oraz nagród ufundowanych przez firmę BIZERBA.

Krótką fotorelację z zawodów znajdziecie tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/1U4s-YCJtIsdHBBO-1AG7-51-iUJxQhLG?usp=sharing

SPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW SPADOCHRONOWYCH NA CELNOŚĆ LĄDOWANIA W RAMACH IMPREZY ANTYGRAWITACJA RADAWCA 2019 o Puchar Starosty Powiatu Lubelskiego